Po - Pá  09:00 - 15:00 

212 241 749

212 241 749

Solná Komora

Rakousko

Popis

Solná komora patří mezi nejkrásnější a zároveň nejnavštěvovanější regiony v Rakousku. Tato oblast leží ve 3 spolkových zemích – z největší části v Horním Rakousku, z menší pak v Salcbursku a Štýrsku. Jedinečnost tohoto regionu spočívá v kombinaci překrásné hornaté krajiny, křišťálově čistých jezer a malebnosti zdejších měst a obcí. V roce 1997 byla jižní část Solné komory (okolí masivu Dachstein a měst Hallstatt a Obertraun) zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Název Solná je odvozen od skutečnosti, že se zde již v době, kdy oblast obývali Kelti, těžila sůl, která se zde těží dodnes. Komora proto, že dříve oblast spadala pod císařskou finanční správu, tzv. Komoru. Malebnou Krajinu Solné Komory tvoří velké množství jezer, která jsou vsazena do vápencových masivů Salzkammergutberge. Z východní strany je oblast ohraničena pohořím Totes Gebirge, z jihu Dachsteinským masivem a pohořím Tennengebirge, západní část Solné Komory uzavírají Berchtesgadenské Alpy. Srdcem oblasti je řeka Traun.

DACHSTEIN - SVĚT JESKYNÍ A TURISTIKY Dachsteinské jeskyně patří mezi nejvýznamnější a největší přírodní památky Rakouska. Navštívit můžete 3 jeskyně: Obří ledovou jeskyni, Mamutí jeskyni a jeskyni Koppenbrüller. K první a druhé jeskyni vede lanovka, třetí jeskyně se nachází dole v údolí. Nejatraktivnější jeskyní je Obří ledová jeskyně, kde se nachází překrásné podzemní dómy s ledovou vrstvou silnou až 25 metrů. Mamutí jeskyně dostala své jméno podle obrovských prostorů, které se v ní nachází a se svými 70 km prozkoumaných podzemních chodeb patří mezi největší krasové jeskyně Rakouska. Jeskyně Koppenbrüller je krápníková vodní jeskyně a je nejmladší z Dachsteinských jeskyní. Svět turistiky na Dachsteinu nabízí spoustu turistických tras různých obtížností. Na horní stanici lanovky na Krippenstein Vás pohodlně vyveze během několika minut lanovka, odtud se Vám otevře mnoho zajímavých turistických tras a navštívit můžete také ojedinělou vyhlídku Alp, tzv. „5 prstů“, která se tyčí nad 400 m hlubokou propastí.

SOLNÉ DOLY V HALLSTATTU A V ALTAUSEE K solnému dolu v Hallstattu můžete vyjet lanovkou, ze které se Vám naskytne překrásný výhled na město a na jezero Hallstätter See. Důl patří mezi nejhezčí a největší v Rakousku, do jeho nitra se dostanete na hornických vláčcích. Systém tunelů začali horníci razit již před 3.000 lety. Dnes je v dole expozice hornictví, seznámí Vás s těžbou soli a můžete se svézt na důlní skluzavce. Je možné zapůjčit si „audioguide“ v českém jazyce. Solný důl v Altausee je o něco menší než v Hallstattu a je v současné době největším aktivním solným dolem v Rakousku. Po dvou hornických skluzavkách se dostanete k podzemnímu solnému jezeru, jehož atmosféru dotváří hudební a světelná prezentace. Není možná prohlídka s „audioguide“ v českém jazyce.

JEZERA SOLNÉ KOMORY V oblasti Solné Komory se nachází celkem 76 jezer a jezírek. Mezi nejnavštěvovanější a nejznámější patří např. jezera Wolfgangsee, Attersee, Traunsee, Mondsee, Hallstättersee, Gosausee, Fuschlsee či Grundlsee. Jezera jsou vhodná ke koupání, můžete zde surfovat nebo jezdit na vodních lyžích. Na větších jezerech se pořádají vyhlídkové jízdy parníkem (Wolfgangsee, Attersee, Mondsee, Traunsee, Grundlsee, Altaussee).

CYKLISTIKA A SPORT V oblasti se nachází velké množství cyklostezek. Naleznete zde tratě pro horská kola, ale také nenáročné stezky pro ty, kdo se chtějí během výletu projíždět překrásnou krajinou a přitom se moc neunavit. Projet se můžete např. kolem jezera Attersee, tato pohodlná cyklostezka měří celkem 48 km a vede po silnicích po obou březích jezera. Další velice pěknou trasou je stezka od jezera Mondsee směrem na Unterach o délce 26 km. Poměrně velká část cyklostezek (zejména kolem jezer) je sjízdná také na inline bruslích. Na jezerech si můžete zkusit jízdu na vodních lyžích, surfing, projížďku na motorovém člunu nebo se můžete potápět v průzračně čisté vodě. V oblasti jsou potápěčské školy, škola paraglidingu, u jezera Mondsee je škola plachtění.  

PRO OBLAST SOLNÉ KOMORY SI MŮŽETE NA MÍSTĚ ZAKOUPIT SLEVOVOU KARTU SALZKAMMERGUT CARD, DÍKY KTERÉ MŮŽETE ZÍSKAT SLEVU AŽ 30% NA 130 ATRAKCÍ V CELÉ OBLASTI.

Lokality
Fuschl am See Rakousko, Solná Komora

Oblast jezera Fuschlsee se nachází v malebné krajině Solné komory, cca 20 km od Salcburku a 30 km od Bad Ischlu. Samotné jezero, které je cca 4 km dlouhé patří mezi nejčistší jezero v Rakousku a zároveň je vhodné i ke koupání. U jezera jsou 4 pláže, ve Fuschl am See je na pláži i vyhřívaný bazén. Okolí je ideální nejen pro turistiku a cyklistiku, ale i pro golf, v okruhu 20 km je 7 golfových hřišť. V této oblasti se nachází i další menší, krásné jezero, které stojí za návštěvu – jezero Hintersee. Okolo tohoto jezera vede 5 km dlouhá naučná stezka, kde se dozvíte zajímavosti o zdejší přírodě i historii. Díky své poloze je toto místo vhodné jako výchozí bod na výlety do Solné komory i do Salcburska.

Více informací
Tauplitzalm Rakousko, Solná Komora

Vysokopoložená oblast Tauplitz – Tauplitz Alm leží v 1650 m a je ideálním místem pro milovníky krásné horské přírody. Od jara do podzimu zde kvetou hosté květiny a je zde možné podnikat túry do přírody a obdivovat zdejší hory i průzračně čistá jezera s kvalitou pitné vody.

Více informací
Wolfgangsee Rakousko, Solná Komora Překrásné, průzračně čisté jezero Wolfgangsee leží na hranicích Horního Rakouska a Salcburska a je obklopeno horami. Nejnavštěvovanějším městečkem na jeho břehu je malebný St. Wolfgang. Z tohoto městečka jezdí již od roku 1893 zubačka na horu Schafberg, ze které je překrásný výhled na celou Solnou komoru. Abersee je malá obec naprotějším břehu jezera než je St. Wolfgang, z Abersee jezdí do St. Wolfgangu výletní lodě. Okolo jezera vede pohodlná cyklostezka a tipem na výlet může být i náhorní plošina Postalm.   Více informací

Zaregistrujte se k odběru novinek

Nenašli jste, co jste hledali?